دکتر خانعلی کیست

Dr.khanali-2
ب

دکتر خانعلی کیست

دکتر خانعلی کیست

ابولحسن خانعلی یا همان دکتر خانعلی متولد 1311 و فوت شده در 12 اردیبهشت 1340 در سن 39 سالگی میباشد. او دارای دکترا در رشته فلسفه یا همان معقول و منقول در آن زمان از دانشگاه تهران بود. در سن 29 سالگی فلسفه و زبان عربی را تدریس میکرد. او در 12 اردیبهشت سال 1340 به ضرب گلوله اسلحه رئیس کلانتری بهارستان سرگرد ناصر شهرستانی، وقتی با دیگر معلمان تجمع اعتراض آمیز تشکیل داده بودند کشته شد. او با هوش بود و استعداد سرشاری داشت که همین موجب شد دوران تحصیل مدرسه ی خود را که از کلاس اول تا دیپلم را شامل میشد در چهارسال بگذراند! پس از گرفتن مدرک دیپلم نیز در دانشکده علوم تهران به ادامه تحصیل پرداخت و در همان دانشگاه در کنکور دکتری شرکت کرد و این پایه علمی دانشگاه را در رشته الهیات با موفقیت گذراند. در ادامه با مجله ی اینترنتی ایلیاد همراه باشید تا بیوگرافی دکتر ابولحسن خانعلی را بخوانید و بفهمید دکتر خانعلی کیست. کسی که روز معلم به یاد او نام گذاری شده است!

بیوگرافی دکتر خانعلی

پس از گرفتن مدرک دکتری به تدریس و مشغول میشود و دکتر در طول زندگی کوتاه 39 ساله ی خود از هیچ تلاشی برای اعتلا فرهنگ و فرهنگیان دریغ نکرد، بیشتر حقوق ماهیانه ی خود را در راه فقرا و مستمندان و یتیمان انفاق کرد و در سیل عظیمی که در سال 1333 در امامزاده داوود رخ داد و خسارات زیادی رسانده بود، با تلاش خود و همکاری اهل محل و با ارتباط با مراجع تقلید آن زمان وادارات دولتی به بازسازی آستان مقدس مبادرت نمود تا بار دیگر این بقعه مبارک احیا شود و زیارتگاه سوته دلان جهان باقی بماند.

پیشنهاد ایلیاد
بیوگرافی امیر مقاره خواننده گروه ماکان بند

او به زبان های فرانسوی و انگلیسی تسلط کامل داشت و چندین کتاب هم درباره ی ناهنجاری های جامعه در آن زمان تالیف کرد. او اوضاع تعلیم و ترتبیت را بسیار آشفته میدید و معتقد بود خیل مشتاقان علم و تحصیل با آن همه استعدادها و هوش‌های فراوان که در فرزندان این مملکت بود با نبودن مراکز علمی مناسب هدر میرود.

دکتر خانعلی کیست

مرگ دکتر خانعلی

شرایط معلمان در آن زمان نیز سخت بود و آنها برای رسیدن به حق و حقوق خود تجمعات بسیاری را در سراسر کشور برگزار میکردند. در روز 12 اردیبهشت 1340 گروهی از معلمان در جلوی مجلس میدان بهارستان تجمع کرده بودند، او نه سخنران و نه هدایت کننده ی معلمان بود بلکه همانند دیگر معلمان برای اعتراض و دفاع از حق و حقوق خود به خیابان ها آمده بود اما وقتی مشغول یک سخنرانی حماسی و عمیق بود توسط رئیس کلانتری میدان بهارستان مورد ضرب گلوله قرار گرفته و کشته میشود. پس از این حادثه رئیس کلانتری برکنار و مورد بازخواست قرار گرفت. و همچنین شریفی امامی نسخت وزیر وقت استعفا کرد. پس از آن نیز علی امینی مامور تشکیل کابینه ی جدید شد و قول مساعد به افزایش حقوق معلمان را انجام داد و پس از برابر شدن حقوق معلمان با مهندسین تحصن یازده روزه ی معلمان پایان گرفت.

پیشنهاد ایلیاد
بیوگرافی تام هاردی بازیگر سینمای هالیوود

روز معلم

همچنین روز 12 اردیبهشت نیز به عنوان روز معلوم نام گذاری شد و هدف حکومت وقت از آن دلجویی از معلمین و مردم بود. پس از انقلاب نیز مرتضی مطهری در 11 اردیبهشت 1358 ترور شد که روز کشته شدنش با یک روز تاخیر عنوان، و دوازدهم اردیبهشت برای بار دوم روز معلم نام گرفت.

امیدواریم با خواندن این مطلب از وبسایت ایلیاد متوجه شده باشید که دکتر خانعلی کیست و چگونه به شهادت رسید. نظر شما در رابطه با این بزرگمرد تاریخ ایران چیست؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *