بررسی خواص و فواید ماهی کپور

mahi-tabir

بررسی خواص و فواید ماهی کپور

فواید ماهی کپور

در این مطلب از مجله ی اینترنتی ایلیاد اطلاعاتی در مورد فواید ماهی کپور را برای شما اماده کرده ایم. فواید ماهی کپور بسیار است که می توان گفت بر سلامتی بدن تاثیر بسیاری دارد. در ادامه به صورت کامل این مطالب را توضیح خواهیم داد.

بررسی خواص و فواید ماهی کپور

 

این ماهی از جمله ماهی های پر استفاده می باشد و بیشتر بومی کشور چین می باشد. همچنین حاوی چربی، مواد معدنی، ویتامین و پروتئین ها نیز می باشد. ماهی کپور امگا3 بالایی که دارد و باعث تقویت حافظه نیز می شود.

 

کنترل کلسترول
چربی موجود در ماهی کپور به عنوان کنترل کننده کلسترول به کار می رود و این چربی توانایی ایجاد کلسترول بد و خوب را دارد. سطح بالای کلسترول در بدن می تواند باعث ایجاد و بروز بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی شود.

 

حفظ جوانی

روغن ماهی کپور این توانایی را دارد که روند پیری در بدن را به تعویق انداخته و مصرف زیاد آب نیز در این امر موثر می باشد.

 

حفظ سلامتی چشم ها

ماهی کپور می تواند برای از بین بردن لکه زرد و سندرم خشکی چشم و آب سیاه عالی باشد.

 

پیشنهاد ایلیاد
دیابت نوع 2 چیست و چه علائمی دارد؟

پیشگیری از بیماری ها
این ماهی می تواند از بروز بیماری ها و سرطان های سینه در زنان جلوگیری نماید. همچنین خوردن ماهی از نوع کپور از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

 

کاهش خطر تصلب شرایین

ماهی کپور دارای ایکوزاپنتانوییک اسید یوده و این ماده مغذی اگر با DHA ترکیب شود به امگا کمپلکس تبدیل می شود. این ترکیب می تواند از ترکیباتی نظیر لیپوپروتئین و کلسترول را کاسته و خطر بروز تصلب شرایین را کاهش دهد.

 

ماهی کپور و کلسیم

کلسیم از مواد معدنی برای ساخت و استحکام استخوان ها در بدن می باشد که در گوشت ماهی کپور به میزان بسیاری می توان ان را یافت و تنها نیاز نیست به مصرف لبنیات برای دست یابی به این ماده معدنی اکتفا نمود.

 

ماهی کپور و آهن

ماهی کپور یکی از منابع عالی برای تامین آهن مورد نیاز بدن می باشد و کمبود آن می تواند انواع مشکلات و بیماری های خونی از جمله کم خونی و تالاسمی را ایجاد نماید.

 

ماهی کپور و فسفر

فسفر بعد از کلسیم دومین ماده معدنی می باشدکه در بدن برای کارکردهای حیاتی مورد استفاده قرار می گیرد.فسفر مورد نیاز بدن از طریق مواد غذایی نظیر ماهی کپور تامین می شود.

پیشنهاد ایلیاد
قاب ابرو چگونه است

فواید ماهی کپور

فواید ماهی کپور

 

خاصیت ماهی کپور برای فشار
مصرف چربی های بد نظیر چربی اشباع و ترانس می باشد که ایجاد کلسترول می کند و همین موضوع می تواند بر روی فشارخون تاثیرگذار باشد. اما مصرف ماهی کپور این مشکل را رفع می کند.در ماهی کپور در حدود 2 گرم چربی وجود دارد و با مصرف این ماهی فشار خون بطور چشمگیری کاهش می یابد.

 

رشد مغز

روغن ماهی کپور در افزایش هوش کودکان موثر می باشد. ماده مغذی دوکوزاهگزانوئیک اسید که در زنجیره امگا3 است، برای رشد مغز کودکان بسیار موثر می باشد.امگا3 حافظه را افزایش داده و تمایل کودک برای یادگیری را زیاد می کند.

 

گوشت ماهی کپور برای برای لاغری

مصرف ماهی کپور می تواند به کنترل وزن کمک شایانی نماید. چربی های مضر در بدن را کاهش می دهد و کالری کمی نیز دارد که برای استفاده به عنوان وعده های غذایی رژیمی بسیار عالی و مناسب است.

 

خاصیت ماهی کپور برای قد
تغذیه می تواند از عوامل موثر بر افزایش قد باشد و ماهی کپور با داشتن امگا3 به رشد سلول های بدن سرعت بخشیده و در قد کشیدن نیز تاثیر دارد.

 

کاهش ابتلا به آرتریت

آرتریت یک نوع بیماری مفصلی می باشد که همراه با درد در مفاصل و عدم توانایی حرکت آن ها بروز می کند. ماهی کپور می تواند در پیشگیری از این بیماری و در مهار کردن آن عالی باشد.

پیشنهاد ایلیاد
روش هایی برای جرم گیری دندان به صورت خانگی

 

کاهش خطر انسداد عروق مغزی

DHA عملکرد مغز را بهبود بخشیده و هوش را افزایش می دهد و خطر انسداد عروق مغزی را نیز کاهش می دهد، DHA از اسیدهای چرب غیراشباع بوده و نقش موثری در مغز ایفا می کند.

 

پروتئین و ماهی کپور

پروتئین ها برای تامین انرژی و تقویت سیستم ایمنی بدن و ترمیم ماهیچه ها در بدن بسیار مورد نیاز می باشند و بیشتر این مواد از انواع گوشت های به دست می آید که در گوشت ماهی کپور می توان به میزان بسیاری از آن دست پیدا کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *