چگونه گودی کمر را از بین ببریم

how-to-remove-hyperlordosis-1

چگونه گودی کمر را از بین ببریم

چگونه گودی کمر را از بین ببریم

گودی کمر یکی از شایعترین اختلالات در انحناهای ستون فقرات، گودی بیش از حد کمر است. در ستون فقرات تمامی انسان ها فرو رفتگی و برجستگی هایی وجود دارد که در حالت طبیعی فقرات گردن یک انحنا به سمت داخل و فقرات پشتی انحنا به سمت خارج و ناحیه ی کمر انحنا به سمت داخل دارد. این انحنا را اصطلاحا لوردوز نیز مینامد که توانایی ایستادن بر روی دوپا را نیز مدیون همین انحنا هستیم! میزان انحنای یک ناحیه میتواند بر سایر قسمت ها نیز تاثیر گذاشته و آنها را تغییر دهد. این انحنای بیش از حد که به گودی کمر نیز مشهور است هیپرولودوزیس یا hyperlordosis مینامند. در این مطلب از مجله ی اینترنتی ایلیاد به بررسی گودی کمر، علت ایجاد و در نهایت پاسخ به سوال چگونه گودی کمر را از بین ببریم بپردازیم. با بخش بهداشت و سلامت همراه باشید.

علت های ایجاد گودی کمر

1. ستون فقرات توسط تعداد بسیاری عضله محافظت میشود که سلامت و تعادل آنها در سلامت و نرمان بودن حالت ستون فقران نقش مهمی دارد. عدم تعادل در این عضلات میتواند موجب به وجود آمدن گودی کمر شود. (عدم تعادل عضلات: قوی بودن برخی و ضعیف بودن برخی دیگر) در بین این عضلات عضلات شکمی و بازکننده های مفصل پا به لگن در ایجاد گودی کمر نقش موثرتری دارند!
2. بیماری آکندروپلازی که ارثی میباشد و با اختلال رشد و تکامل در استخوان ها و نسوج غضروفی همراه است.
3. چاقی نیز میتواند از علل ایجاد گودی شکم باشد. مخصوصا اگر شکم بزرگ و عضلات بیش از حد ضعیف داشته باشید که موجب کشیده شدن ستون فقرات به سمت جلو میشود.
4. التهاب دیسبک کمر و یا قوز کردن ناحیه پشت نیز میتواند باعث گودی کمر شود.
5. ضعف عضلات شکمی که میتواند ناشی از علل مختلفی باشد.
6. در رفتگی تدریجی مهره ها که در ناحیه ی کمر رایج تر است و با لغزش یا جا به جایی مهره ها همراه است. افرادی که دچار این حالت هستند علاوه بر گودی کمر، کمر درد، احساس جدا شدگی کمر و همچنین برجستگی باسن نیز دارند.

پیشنهاد ایلیاد
قاب ابرو چگونه است

چگونه گودی کمر را از بین ببریم

راه های پیشگیری از ایجاد گودی کمر

1. هنگامی که میخواهید روی صندلی بشینید، صندلی را تنظیم کنید به طوری که کف پا به صورت صاف روی زمین قرار گیرد.
2. هنگام ایستادن یک پا را مستقیم روی زمین قرار داده و پای دیگری را نیز روی پله، چهارپایه و… قرار دهید تا حمایت کمرتان را افزایش دهید.
3. دمر نخوابید، بهترین حالت برای خوابیدن به صورت شکم رو به بالا است درحالی که زیر زانوهای خود یک متکا یا بالش قرار داده اید. با اینحال اگر تمایل به دمر خوابیدن دارید یک بالش زیر شکم خود قرار دهید.
4. سعی کنید عضلات خود را با تمرین هایی قوی تر کنید.
5. وزن خود را در حالت نرمال نگه دارید.

درمان گودی کمر

به پشت خوابیده و عضلات شکم و باسن را منقبض کنید، چند لحظه این حالت را حفظ کرده سپس چند ثانیه استراحت و دوباره این حالت را تکرار کنید.
به پشت خوابیده و سر خود را بلند کنید تا عضلات شکم منقبض و سفت تر شود.
به پشت خوابیده، زانو ها و رانها را خم کنید. در حالی که دست ها را روی سینه قرار داده اید عمل بلند شدن را انجام دهید تا جایی که کتف هایتان از زمین بلند شود (حرکت دراز و نشست)
طاق باز بخوابید و پاها را حدودا بیست درجه از زمین بالا بیاورید. اگر کمتر و یا بیشتر از این پاها را بلند کنید فشار کمتری به عضلات وارد شده و کمتر تقویت میشوند.
در طول روز شکم را به داخل دخید و این حالت را حفظ کنید. این حالت نیز موجب تقویت عضلات شکم میشود.
روی زمین بنشینید و پاها را کاملا صاف کنید. بدون اینکه زانوهایتان را خم کنید سعی کنید از ناحیه کمر خم شده و مچ پاهایتان را بگیرید.
حرکت گهواره نیز از موثر ترین روش ها است، در این حالت باید پاها را به سمت شکم جمع کنید و دست های خود را به دور آنها بگیرید. سپس سعی کنید همانند گهواره خود را عقب و جلو کنید.
به حالت چهار دست و پا (همانند گربه ها) باشید و عضلات شکم خود را سفت کنید.

پیشنهاد ایلیاد
ویروس کرونا و راه های پیشگیری از آن

اگر میخواهید بهترین نتایج را بدست آورید بهتر است این حرکات را روزانه سه تا چهار ست انجام دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *