چرا هرچه سطح جسم بیشتر باشد دیرتر به زمین می رسد

Erth
ب

چرا هرچه سطح جسم بیشتر باشد دیرتر به زمین می رسد

چرا هرچه سطح جسم بیشتر باشد دیرتر به زمین می رسد

آیا تا به حال در رابطه با سقوط اجسام فکر کرده اید؟! چه اجسامی زودتر، چه اجسامی دیرتر به سطح زمین میرسند؟ چه چیزهایی موجب دیر تر رسیدن جسم به سطح زمین میشود؟ ایا سطح جسم رابطه ای با زمان رسیدن آن به سطح زمین دارد؟!

امروز در مجله ی اینترنتی ایلیاد با شما هستیم تا به این سوالات پاسخ دهیم، اگر شما نیز در این مورد کنجکاو هستید در ادامه مطلب باما همراه باشید. همچنین این تحقیق برای دانش آموزان ششم و چهارم که در کتاب علوم تجربی آنها اشاره شده است نیز مفید میباشد.

اجسام در حال سقوط

یکی از ساده ترین نوع حرکت ها در دنیای اطراف ما، اجسام در حال سقوط میباشند. سرعت اجسام سقوط مدام در حال تغییر است و روابطی در رابطه با آنها وجود دارد. طبق گفته ی ارسطو (از فیلسوفان بزرگ یونان باستان و غرب) اجسام سنگین تر سریعتر سقوط میکنند. برای انجام این آزمایش میتوانید تکه سنگی را همراه با یک تکه کاغذ رها کنید. خواهید دید که تکه سنگ زودتر به سطح زمین میرسد. (هردوی آنها را در یک زمان و از یک ارتفاع مشخص رها کنید)

پس از ارسطو، گالیله (دانشمند و مخترع سرشناس ایتالیایی در سده‌های ۱۶ و ۱۷ میلادی، او در فیزیک، نجوم، ریاضیات و فلسفه علم تبحر داشت و یکی از پایه‌گذاران تحول علمی و گذار به دوران دانش نوین بود) نیز این نظریه را تکمیل کرد و با رها کردن یک گلوله و یک توپ گرد سنگین از بالای یک برج ثابت کرد که علاوه بر وزن جسم، سطح آن نیز تاثیر گذار است. به عبارتی او معتقد بود علاوه بر نیرویی که اجسام را به سمت پایین هل میدهد نیروی نیز وجود دارد که آنرا به سمت بالا هل میدهد. (نیرویی که از طرف هوا وارد میشود)

پیشنهاد ایلیاد
Download Iranian film for free

او همچنین این آزمایش را در آب نیز انجام داد و به نتایج جالبی دست یافت. در ادامه میتوانید نتیجه آزمایش وی را بخوانید.

  1. تمامی اجسام سنگین و ساده (برای مثال: یک میله استیل) تقریبا به طور یکسان به انتهای مخزن آب میرسند و تفاوت زمانی آنها بین سقوط از آسمان و در آب با همان فاصله، تقریبا یکسان است.
  2. اجسام سبکتر یا با شکل های غیر ساده، بعد از مدتی طولانی تر به انتهای مخزن میرسند.

تحقیق در مورد چرا هرچه سطح جسم بیشتر باشد دیرتر به زمین می رسد

طبق نوشته ها و گفته های بالا، میتوان نتیجه گیری کرد سطح اجسام در سرعت سقوط آنها تاثیر بسیاری دارد، و این تاثیر ناشی از نیروی مقاومت هوا میباشد که در صورتی که سطح جسم بیشتر باشد، نیروی بیشتری به آن وارد شده و سرعت آنرا کم میکند. به همین دلیل هرچه سطح جسم بیشتر باشد دیرتر به زمین میرسد.

 

امیدواریم مقاله ی چرا هرچه سطح جسم بیشتر باشد دیرتر به زمین می رسد برای شما مفید بوده باشد. نظر شما در رابطه با این مقاله چیست؟!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *