آرمادیلو چگونه حیوانی است؟

Armadillo-photo-4
ب

آرمادیلو چگونه حیوانی است؟

آرمادیلو چگونه حیوانی است؟

آرمادیلو جانوری پستاندار و بچه ساز است که بیست و یک گونه مختلف از آن در کره ی زمین وجود دارد. آرمادیلو های پوست سختی دارند و پوست آنها میتواند در برابر هر حمله و حیوانی مقاومت کند اما به هیچوجه در برابر ماشین ها مقاوم نیست! سالانه بسیاری از آرمادیلوها به دلیل تصادف با ماشین ها جان خود را از دست میدهند. پوشش زرهی آرمادیلو ها بسیار معروف است و اسم آنها نیز که یک نام اسپانیایی است به معنی زره پوش کوچک میباشد. بدن آرمادیلو ها با صفحات استخوانی به یکدیگر پیوسته شده اند و به همین دلیل این جانور میتواند در هنگام خطر خود را به صورت یک توپ گلوله ای کوچک درآورده و از خود دفاع کند. در ادامه با مجله ی اینترنتی ایلیاد همراه باشید تا بهتر بفهمید آرمادیلو چگونه حیوانی است؟ و با این جاندار دوست داشتنی آشنا شوید.

آرمادیلو چگونه حیوانی است؟

گونه های مختلف آرمادیلو

همانطور که گفتیم گونه های مختلفی از آرمادیلوها در کره ی زمین وجود دارد. این جانور در اندازه های مختلف که کوچیکترین آن با طول بدن 15 سانتی متر و بزرگترین آن با طول بدن 1.5 سانتی متر است یافت میشود. به کوچکترین نوع آرمادیلو، آرمادیلوی صورتی و به بزرگترین گونه ی آن آرمادیلوی غول پیکر گفته میشود.

پیشنهاد ایلیاد
فیلم سوپر20016

همچنین شما باید بدانید تمامی آرمادیلو ها قادر به جمع کردن خود و درآوردن بدنشان به شلکل توپ نیستند. در واقع تنها یک گونه از آرمادیلوها قادر به انجام اینکار است و بقیه نوع آرمادیلو ها در هنگام خطر و برای دفاع از خود سریعا حفره ای در زمین ایجاد کرده و درون آن میروند به طوری که تنها قسمت بیرون مانده ی آنها، قسمت سخت و زرهی بدنشان باشد.

زبان این جاندار همانند مورچه خوارها چسبنده بوده و اشتراک زیادی نیز با مورچه خوارها دارند! آنها نیز حس بینایی ضعیفی دارند و با تکیه بر حواس بویایی خود شکار میکنند. آرمادیلوها برای جهت یابی از موهای ریزی که در شکم و کناره بدنشان وجود دارد استفاده میکنند. همچنین پاها و پنجه های قدرتمندی دارند که در حفر زمین به آنها کمک بسیاری میکند.

غذای آرمادیلو ها

آرمادیلو ها موجوداتی همه چیز خوارند و بدین ترتیب میتوانند هم از گوشت و هم از گیاهان تغذیه کنند. به دلیل داشتن زبان چسبنده به راحتی میتوانند حشراتی همانند مورچه، زنبور، موریانه و… را شکار کنند. همچنین از گیاهان، تخم پرندگان، مهره داران کوچکتر و گاها از میوه نیز تغذیه میکنند. آنها در هنگام کمبود غذا ممکن است از اجساد دیگر حیوانات نیز تغذیه کنند اما به طور کلی 90درصد رژیم غذایی آرمادیلوها را حشرات ریز و لاروها تشکیل میدهند.

پیشنهاد ایلیاد
انشا راجع به گذر رودخانه

آرمادیلو چگونه حیوانی است؟

آرمادیلو چگونه حیوانی است؟

 

سبک زندگی آرمادیلوها!

آرمادیلوها موجوداتی انفرادی هستند که اکثر اوقات خود را در تنهایی یا خواب سپری میکنند. به طور میانگین هر آرمادیلو 16 ساعت در روز را میخوابد و عصرها نیز به دنبال غذا میگردد. برخلاف انفرادی بودن آرمادیلوها، آنها در هنگام سرما همگی در یک لانه جمع میشوند تا گرم شوند!

مدت زمان بارداری آرمادیلو ها دوتا پنج ماه میباشد، پس این مدت آرمادیلوی ماده دوازده فرزند به دنیا می آورد که به آنها در زبان انگلیسی pup میگویند. نوزادان آرمادیلو رشد بسیار سریعی دارند و در نه الی دوازده ماه بالغ شده و توانایی زندگی مستقل را به دست می آورند. عمر آنها نیز بین چهار تا سی سال و به طور میانگین شانزده سال است.

چند نکته ی جالب در مورد آرمادیلوها را بخوانید! این موجودات تنوع رنگی بسیاری دارند به طوری که در رنگ های زرد، خاکستری، صورتی، قرمز و حتی مشکی نیز یافت میشوند. مردم برخی مناطق آرمادیلوها را به عنوان غذا مصرف میکنند.
یکی از گونه های آرمادیلو نیز حیوان رسمی ایالت تگزاس آمریکا به شمار می آید. بزرگترین گونه ی آنها نیز دارای صد عدد دندان است. یکی دیگر از گونه های آرمادیلو در هنگام خطر صدای بلندی تولید میکند یا به عبارتی شروع به جیغ زدن میکند!

پیشنهاد ایلیاد
انشا در مورد بهترین اتفاق زندگی

همچنین بهتر است بدانید که آرمادیلو ها در خطر انقراض نیستند هرچند که وضعیت بقا در بعضی از گونه های آنها آسیب پذیر گزارش شده است که دلیل آن نیز کمبود جمعیت این گونه ها در برخی مناطق بوده است.

آرمادیلو چگونه حیوانی است؟

محل زندگی آرمادیلوها

آرمادیلوها چربی کمی در بدن خود دارند و خیلی زود سرما را احساس میکنند. به همین دلیل نیز در مناطق گرمسیر زندگی میکنند. همچنین آنها علاقه مند به زندگی در زمین های خاکی و شنی هستند زیرا به راحتی میتوانند زمین را حفر کنند. تمامی گونه های این جانور در آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی میکنند اما یکی از گونه های آن نیز به نام nine-bended armadillo از آرژانتین تا جنوب ایالات متحده یافت میشود.

امیدواریم از مطلب آرمادیلو چگونه حیوانی است؟ راضی بوده باشید. نظر شما در رابطه با این حیوان چیست؟!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 ساعت شبانه‌روز پاسخگوی شما هستیم.

 

ایمیل :

 

تلگرام پشتیبانی سایت

 

آدرس:

تهران ، سعادت آباد ، علامه جنوبی، ساختمان علامه

هدف مجله اینترنتی ایلیاد

مجله اینترنتی ایلیاد در سال 1396 شروع به فعالیت کرده است، بزرگترین هدف مجموعه ایلیاد کمک به ارتقاء سطح فرهنگی و پر کردن ساعات خالی مردم خوب کشورمون با فعالیت های فرهنگی شاد و متنوع و افزایش زمان مطالعه می باشد. 

گواهی نامه های اعتباری ایلیاد