چرا آهن در هوای مرطوب سریعتر زنگ می زند

Why-does-iron-rust-faster-in-wet-weather-photo-1
ب

چرا آهن در هوای مرطوب سریعتر زنگ می زند

چرا آهن در هوای مرطوب سریعتر زنگ می زند

زنگ زدن آهن یا اکسیداسیون آهن معمولا از طریق ارتباط با اکسیژن صورت میگیرد که به رنگ نارنجی است. البته نوع دیگری نیز از زنگ آهن وجود دارد که حاصل واکنش آهن و کلر که به رنگ سبز است و به آن زنگ سبز نیز میگویند. زنگ آهن دارای هیدارت آهن، اکسید آهن، اکسید هیدروکسید میشود و با دادن زمان کافی به آهن، تمامی آن اکسید شده و میریزد! حال که با زنگ آهن مقداری آشنا شدید میتوانید با مراجعه به ادامه مطلب در مجله ی اینترنتی ایلیاد بخوانید چرا آهن در هوای مرطوب سریعتر زنگ می زند و جواب سوال هایتان را بیابید.

 

چگونه و چرا آهن در هوای مرطوب سریعتر زنگ می زند

برای اکسید شدن آهن به سه ماده نیاز است. این سه ماده آهن، آب و اکسیژن هستند که دو ماده آب و اکسیژن در هوای مرطوب به وفور یافت میشوند. به همین دلیل در صورتی که قطعه ای آهن را در هوایی مرطوب بگذاریم خواهیم دید که آهن به سرعت زنگ میزند. این فرایند با برخورد آب با آهن شروع میشود، آب به عنوان یک الکترولیت خوب با دی اکسیدکربن موجود در هوا واکنش داده و اسید کربنیک که یک اسید ضعیف است را تشکیل میدهد. سپس اسید کربینک که نسبت به آب نیز الکترولیت بهتری است شروع به حل کردن آهن در خود میکند. پس از این مرحله نیز مولکول های آب به اجزای سازنده یعنی اکسیژن و هیدروژن تجزیه شده و اکسیژن آزاد و آهن حل شده نیز باهم پیوند میخورند و بدین ترتیب زنگ آهن یا اکسید آهن تشکیل میشود.

پیشنهاد ایلیاد
چرا در ساعت سازی و طلا فروشی ها از عدسی استفاده میکنند

پس به طور خلاصه و لیست وار دلایل و جواب سوال چرا آهن در هوای مرطوب سریعتر زنگ می زند به شرح زیر است:

  1. وجود آب و اکسیژن فراوان
  2. ترکیب شدن آب و آهن و تشکیل اسید کربنیک
  3. حل شدن آهن در اسید کربنیک
  4. تجزیه آب به اکسیژن و هیدروژن
  5. پیوند خوردن آهن حل شده و اکسیژن و تشکیل زنگ آهن

 

 

از دیگر عوامل موثر در زنگ زدن آهن میتوان به زخامت، زمان و حرارت نیز اشاره کرد. برای جلوگیری از زنگ زدن آهن ساده ترین راه رنگ زدن آن است. همچنین قبل از زدن رنگ به آهن، ماده ای به نام ضد زنگ نیز به قطعه زده میشود. البته نوعی آهن نیز وجود دارد که هیچگاه زنگ نمیزند و به آن آهن زنگ نزن یا فولاد گفته میشود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *